Ideja:
Papa Ivan Pavao II. blagoslovio je kamen temeljac za izgradnju CHM na Udbini tijekom svog posjeta Rijeci 7. lipnja 2003. Kamen temeljac položen je 9. rujna 2005, a gradnja je započela iste godine sredstvima hrvatskih vjernika iz cijelog svijeta i trajala je pet godina.
Crkva hrvatskih mučenika osmišljena je kao hrvatsko nacionalno svetište, odnosno mjesto sjećanja na sve hrvatske žrtve i stradanja. Od najranijih dana do sve do ostvarenja hrvatske države i slobode. Građena je po uzoru na starohrvatsku crkvu u Ninu, s posebnim naglaskom na ideju mučeništva (Sv. Križ), braniteljsku sudbinu hrvatskog naroda (predziđe kršćanstva - obrambeni zid), osebujnost glagoljske kulture (glagoljsko slovo A na preslici) i vjernost krsnim obećanjima (Višeslavova krstionica u sredini crkve, ispod kupole).
Zid sjećanja u Parku hrvatskih mučenika na Udbini (također nije dovršen) posvećen je svim hrvatskim mučenicima koji su dali život za vjeru, domovinu i slobodu. Nosi imena brojnih zaslužnika hrvatske povijesti i simbolizira trajno sjećanje i iskaz pijeteta prema njihovoj žrtvi. Ovaj iznimno važan podsjetnik na sve zaslužnike i mučenike dio je i hrvatske kulturne i vjerske baštine, ali i mjesto molitve, kontemplacije i prisjećanja.
Dan hrvatskih mučenika obilježava se drugi vikend u rujnu mjesecu. Prema odluci Hrvatske biskupske konferencije na taj dan Hrvatska odaje počast svojim mučenicima, braniteljima, stradalnicima i žrtvama, koji su na bilo koji način, bilo gdje i u bilo koje vrijeme kroz povijest stradali za svoj narod, vjeru i domovinu. Organizator centralne svečanosti na Udbini je Gospićko-senjska biskupija.
MKVC se od početka izgradnje Crkve hrvatskih mučenika na Udbini (2007.), na poziv gospićko-senjskog biskupa msgr. Mile Bogovića i fra Nediljka Knezovića, uključio u izgradnju Zida sjećanja koji se nalazi u Parku hrvatskih mučenika pokraj Crkve hrvatskih mučenika. U mjestima masovnih i individualnih hrvatskih grobišta izrađuje se spomen-kamenje koje će, kao dio Zida sjećanja, vječno svjedočiti o svim stratištima hrvatskog naroda.
Članovi MKVC izrađuju, nose na blagoslov i donose spomen-kamenje, iz Hrvatskoj i okolnih zemljama, pri tome uključujemo razne predstavnike društvene zajednice (moto klubove, braniteljske i civilne udruge, lokalnu zajednicu te pojedince) te ga na Dan hrvatskih mučenika, u svečanoj povorci pred svetu misu, donose na oltar, a kasnije se ugrađuju u Zid sjećanja u Parku hrvatskih mučenika. Do sada je prikupljeno 447 spomen-kamenja.
udjelujući u obilježavanju Dana hrvatskih mučenika i okupljajući na Udbini bikere iz Hrvatske i BiH, MKVC, kao braniteljska udruga, provodi svoju misiju očuvanja sjećanja na sve žrtve hrvatskog naroda ugrađene u njenu državotvornost i samostalno i poticanja mlađih generacija da slijede naš primjer i poštuju trajne vrijednosti ljubavi prema svom narodu i domovini.
Cilj:
- Očuvanje povijesne svijesti: Maraton pomaže u očuvanju sjećanja na žrtve hrvatskih mučenika, osiguravajući da njihove priče i doprinosi ne budu zaboravljeni.
- Podizanje svijesti: Maraton služi kao sredstvo za podizanje svijesti o važnosti povijesnih događaja i ljudi koji su oblikovali hrvatski identitet i slobodu.
- Promocija prijateljstva i solidarnosti: Okupljanje bikera iz različitih dijelova Hrvatske i šire promiče duh zajedništva i solidarnosti među sudionicima, ističući zajedničke vrijednosti i ciljeve.
- Obilježavanje Dana hrvatskih mučenika: Specifično obilježavanje Dana hrvatskih mučenika povezuje sudionike s povijesnim i kulturnim nasljeđem Hrvatske, omogućavajući im da aktivno sudjeluju u važnom nacionalnom događaju.
- Motivacija i inspiracija: Sudjelovanje u maratonu može poslužiti kao motivacija za buduće generacije da cijene i čuvaju povijesnu baštinu, te da budu inspirirani hrabrošću i žrtvom prethodnih generacija.
Vrijeme:
Druga subota u rujnu mjesecu
Mjesto:
Doneseni spomen-kameni:
Spomen-kameni koji su do sada doneseni ...
2024.
2023.
2022.
2021.
2020.
2019.
2018.
2017.
2016.
2015.
2014.
2013.
2012.
2011.
2010.
2009.
2008.
2007.